29 Piątek
przedszkole

Przedszkole Miejskie nr 4
05-820 Piastów
ul. Żbikowska 5
tel./fax 22 723 22 97
e-mail: przedszkole4@piastow.pl

Aktualności

Dyżur wakacyjny 2024
20 lutego 2024

Dyżury wakacyjne 2024 Dyżur wakacyjny 2024. Informacje szczegółowe - plik do ...

Rekrutacja 2024/2025
16 lutego 2024

Rekrutacja do Przedszkola Miejskiego nr 4 na rok szkolny 2024/2025 Zgodnie z ZARZĄDZENIEM NR 19/2024 BURMISTRZA MIASTA PIASTOWA ustala ...

Dni adaptacyjne
27 czerwca 2023

Informacja Dni adaptacyjne w przedszkolu nr 4 Dni adaptacyjne dla dzieci rozpoczynających edukację w naszym Przedszkolu ( 3- ...

Linki

Psycholog

Słowo pokrzepienia od psychologa
 
Drodzy Rodzice,
 
Jeszcze parę tygodni temu nikt z nas nie wyobrażał sobie, że będziemy żyć w taki sposób, w jaki dziś żyjemy. Zaskoczyło to nas. Możliwie, że czujemy się zdezorientowani, niektórzy przejęci, wystraszeni, inni mogą przeżywać złość. Niejeden plan legł w gruzach…
 
Wielu z nas utknęło w domach, często dzieląc pracę z opieką nad dzieckiem. 
 
Wszyscy jesteśmy niepewni jutra. Z jednej strony pandemia, często lęk o bliskich, z drugiej stres związany z oczekiwaniem następstw gospodarczych, obawa o zatrudnienie, życie „potem”.
 
I dzieci non stop „na głowie”, niemal bez wytchnienia. Wielu z rodziców naszych przedszkolaków, wspomaga dodatkowo swoje starszaki w nauce na odległość, co zajmuje czas i też obciąża.
 
Trudno jest porównać te doświadczenia z czymkolwiek – nawet starsi nie znajdują trafnych odniesień. Nigdy świat nie zamarł na tyle dni. Jedynie poczucie niepewności jest podobne.
 
Powoli przywykamy.
 
Ale przebywanie razem, za którym nieraz być może tęskniliśmy, rodzi inne trudności. Tym ciężej, im mamy mniej możliwości odpoczynku, odreagowania na zewnątrz, spotkań z przyjaciółmi, realizacji własnych celów.
 
Bądźmy dla samych siebie i dla siebie nawzajem dobrzy. Pamiętajmy o tym, by kontrolować strumień napływających informacji, żeby wiedzieć tyle, ile potrzeba ale jednocześnie nie tracić nadmiaru energii. Unikajmy rozmów o dramatach przy dzieciach, ale pozwólmy im pytać, oswajać temat w zabawie. 
 
Dbajmy o aktywność fizyczną, porcję śmiechu na co dzień, stały rytm dnia.
 
Serdecznie zapraszam do kontaktu za pomocą e-mail: psycholog.przedszkole.m@gmail.com
lub telefonicznie: 794 039 280.
 
Żaneta Makowiecka
 
 
Drodzy Rodzice,
 
w środę, czwartek i piątek w godzinach 10-12 będę dyżurować pod nr telefonu 794 039 280. Możemy również korespondować poprzez e-mail: psycholog.przedszkole.m@gmail.com
 
Postaram się odpowiadać jak najszybciej będzie to możliwe.
 
Zapraszam do kontaktu wszystkich, którzy potrzebują rozmowy i wsparcia w tym trudnym czasie.
 
Dołączam też propozycję bajki, dla tych Rodziców, których dzieci potrzebują rozmowy o obecnej sytuacji.
Jeżeli pytają, buntują się, pomóżmy im zrozumieć jakie są powody dotkliwych ograniczeń w ich życiu.
 
 
Drodzy Rodzice,
 
Wasze Dzieci uważnie obserwują świat dokoła, słuchają, o czym rozmawiamy my-dorośli, choć nam się wydaje, że pochłonięte są zabawą. Jeżeli czegoś nie rozumieją, pytają, a jeśli nie odpowiemy, same próbują ogarnąć niepojęte, wymyślając nieprawdopodobne historie.
 
Dlatego w obliczu tego, co się dzieje w związku z pandemią koronawirusa, nie zapominajmy o potrzebie poczucia bezpieczeństwa naszych dzieci. Wiele z nich przeżywa stres, ponieważ obserwuje reakcje rodziców, dziadków, słucha ich rozmów, doświadcza tego, że nie można pójść do przedszkola, na plac zabaw. Być może są świadkami zakupów na zapas, widzą urywki programów telewizyjnych, w których słowo „koronawirus” odmieniany jest przez wszystkie przypadki, odbierają emocjonalny przekaz naładowany lękiem, możliwe, że nawet usłyszały, iż dziecko może być zagrożeniem dla zdrowia dziadków.
Zbudujemy to poczucie bezpieczeństwa odpowiadając na pytania dzieci, podążając za ich zainteresowaniem tematem. Ale starajmy się dzieci chronić, nie bombardując nadmiarem informacji. Żeby to się udało, warto najpierw poradzić sobie z własnymi obawami, przede wszystkim z dystansem podchodząc do napływających informacji, nie ulegając panice.
 
Pamiętajmy też o ważnych krokach przy tego typu rozmowach:
  • pomóżmy dziecku opowiedzieć o tym czego się boi, stwarzając sytuacje, gdy cała uwaga będzie mu poświęcona,
     
  • pozwólmy nazwać emocje (strach, lęk, niepokój, smutek a może nawet radość, że jest się więcej czasu w towarzystwie rodzica), uszanujmy je,
     
  • poszukajmy sposobów jak sobie poradzić (działanie zawsze pozostawia sprawczość w naszych rękach np. w sytuacji pandemii, będzie to mycie rąk, świadome unikanie spotkań w szerszym gronie itp.),
     
  • budujmy poczucie siły w dziecku, przypominając wszystkie trudne sytuacje, z którymi sobie poradziło, np. pójście do przedszkola, rozstanie z rodzicem,
     
  • podzielmy się tym, jak sami sobie radzimy z własnym lękiem i strachem, np. przez humor, przytulenie osoby bliskiej, by dziecko wiedziało, że nie jest osamotnione w przeżywaniu trosk.
 
Poza tym, co dotyczy pandemii, na kilka tygodni nasze dzieci o energii, która mogłaby zastąpić  elektrownię i zasilić miasto takie jak Piastów, zdane są na kwarantannę, przebywanie w mieszkaniu, unikanie spotkań z rówieśnikami. To nie lada wyzwanie dla wszystkich, wręcz kryzys.
Ale każdy kryzys to i zagrożenie, i szansa.
Zagrożenie zmęczeniem, poirytowaniem rodzica, nudą przeżywaną przez dziecko, czasem konfliktami na ograniczonej powierzchni mieszkania. Poradzić możemy sobie wymieniając się opieką nad dzieckiem, jeśli tylko jest taka możliwość, by odpocząć albo dając malcowi zajęcie, które pochłania bez reszty. Warto dobierać ciekawe bajki, filmy, o których później porozmawiamy.
Szansą zaś jest poznanie dziecka w sytuacji, gdy się nie spieszymy, wspólne twórcze spędzenie czasu.
Sięgnijmy po książki,
pobawmy się w budowanie torów przeszkód, pograjmy w planszówki, spróbujmy zrealizować projekty jak te w czasie „tygodnia bez zabawek”.
Łatwo nie będzie, bo z natury, energia dorosłego nie dorówna tej dziecięcej ale wierzę, że damy radę, bo stawka, o którą walczymy jest ogromna.
 
Autor:
 
mgr Żaneta Makowiecka-psycholog w PM nr4 w Piastowie
 
 

Zapraszam do zapoznania się z naszymi wpisami na facebook'u

Zamiast klapsów

Słowa mają wielką moc

 

Kontakt

Przedszkole Miejskie nr 4

05-820 Piastów
ul. Żbikowska 5

tel./fax 22 723 22 97
e-mail: przedszkole4@piastow.pl

Mapa dojazdu

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.